Add deep, accurate and powerful bass in your truck without compromising valuable cabin space with Alpine's Dual 8” Halo R-Series Preloaded Truck Subwoofer Enclosure with ProLink connector for a complete professional OEM look.

From towing to travel, you depend on your truck to get you where you want to go, but can you rely on getting the best performance from your sound system? Now you can add deep, accurate bass in your truck without compromising valuable cabin space with the new S-DB8V-TRK Dual 8” Alpine Halo S-Series Preloaded Truck Subwoofer Enclosure with ProLink

The enclosures were intentionally crafted to fit most full-size trucks. Two 8” subwoofers are preloaded into a compact enclosure for under the seat installation and linked with a ProLink™ bracket that can adjust from 51”-40”. Centered on the enclosures is an integrated amplifier mount tray that’s optimized for Alpine’s R-A75M Mono Power Amplifier (sold separately). Rubber “feet” are adjustable in height to accommodate uneven truck floors.

These ported subwoofer enclosures feature the next-generation 8” R-Series Subwoofers with a more powerful motor that creates deeper bass while Alpine’s High Amplitude Multi-Roll (HAMR) Surround Technology allows the subwoofer cone to efficiently move air while staying cool for incredible accuracy. A new ceramic composite dust cap has higher heat resistance that ensures non-stop bass performance.

Alpine’s new Preloaded Truck Subwoofer Enclosures join the Alpine Halo Family with a premium, unmistakable design. The enclosure pulls design cues from the Alpine Halo Display with unique, curved edges outlined by a silver trim and a front link bracket cover with an Alpine logo badge. The 5/8” MDF enclosures are covered in a premium black carpet that will elevate the look of your truck.

With two preloaded R2-W8D2 8” R-Series subwoofers that are tuned to 36Hz, R2-DB8V-TRK is optimized to perform with Alpine’s R-Series sound system line. Dual voice coils are wired in Parallel for a 2Ω Load that’s compatible with Alpine’s R-Series R2-A75M Mono Power Amplifier.
| Loaded Enclosure Specs | |
|---|---|
| Brand | Alpine |
| Woofer Size | 8" |
| Woofer Quantity | 2 |
| Woofer Material | Kevlar Reinforced Pulp |
| Enclosure Type | Ported |
| Enclosure Color | Black With Silver Highlights |
| Enclosure Width | 51" |
| Enclosure Height | 9" |
| Enclosure Depth | 14" |
| Power Handling RMS | 750 Watts |
| Frequency Response | 32Hz-200Hz |
| Final Impedance | 2 ohm |
| System Type | Dual 8" Ported Loaded Enclosure |
| Powered | No |
Professionally installed Viper remote start systems with lifetime warranty.
Take the show on the road with an integrated DVD, tablet, headrest, or flip-down monitor system
Add the safety and convenience of a front or rear backup camera to your vehicle
Diplomatic immunity with our expert line of radar detectors and laser jammers
CarPlay and Android Auto for seamless navigation, calls, music and more
Mon-Fri --------------------------- 9am - 5pm
Sat ----------------------------- 10am - 3pm
Sun ----------------------------- Closed