Alpine SPV-65X-WRA 6.5" Component Speakers Jeep Wrangler JK
Product Code: SPV-65X-WRA
Availability: 2
UPC: 793276242839
MPN: Alpine SPV-65X-WRA
Location: Cleveland, Ohio
2-Way Weather Resistant Speaker System for 2007-2018 Jeep Wrangler JK
FEATURES
  • Weather-Resistant 6 1/2" Component System
  • Can be installed as a component or coaxial system, using the included adapters
  • Utilizes Factory Locations
  • 1” Teteron dome tweeter
  • Compatible with 2007 – 2018 Jeep Wrangler JK
  • Power rating: 75W RMS/225W peak
  • Frequency Response: 65Hz - 22kHz
  • Nominal impedance: 4Ω
  • Weather resistant: IP55
Speakers
Speaker Brand Alpine
Speaker Size 6.5", 1"
Speaker Type Component 2-Way