This 10-inch wedge style subwoofer enclosure seamlessly blends style, performance, and expandability, delivering powerful bass with a visual RGB lighting experience.

Color and sound collide to bring you an intentionally crafted 10-inch wedge style subwoofer enclosure, designed for optimal bass performance and vehicle fitment, and an integrated RGB lighting system that’s multi-link capable for single, dual, and even quad-enclosure installations.

AlpineManage the integrated RGBW trim bars effortlessly through the intuitive Lighting Link control screen on the iLX-W670 Receiver. With a simple touch, users can easily change the ambiance, adjust colors, and change modes on the PrismaLink™ enclosures. Whether it's setting the perfect vibe for a late-night drive or enhancing the atmosphere of a weekend getaway, the intuitive interface empowers users to tailor their lighting experience with precision and ease.
The PrismaLink™ Subwoofer Enclosures feature a pre-wired, RGB light integration in the enclosure trim bars that’s able to connect across the optional subwoofer linking brackets (KTX-LK10, sold separately) for a brilliant, uninterrupted display of color that’s controlled by an included IR remote or the iLX-W670 Digital Multimedia Display with touchscreen Lighting Link control.
PrismaLink™ Enclosures come preloaded with Alpine’s next-generation S-Series Subwoofers, which feature a lightweight but rigid cone material and Alpine Proprietary High-Amplitude Multi-Roll (HAMR) surround that contribute to enhanced “punch” and accurate bass performance.
| Loaded Enclosure Specs | |
|---|---|
| Brand | Alpine |
| Woofer Size | 10" |
| Woofer Quantity | 1 |
| Woofer Material | Carbon Fiber / Poly Propylene |
| Enclosure Type | Sealed |
| Enclosure Color | Black With RGB Lighting |
| Enclosure Width | 14.5" |
| Enclosure Height | 13" |
| Enclosure Depth | 11.25" |
| Power Handling RMS | 600W / 1800W MAX |
| Frequency Response | 25Hz-215Hz |
| Final Impedance | 2 ohm |
| System Type | Single 10" Loaded Enclosure |
| Powered | No |
Mon-Fri --------------------------- 9am - 5pm
Sat ----------------------------- 10am - 3pm
Sun ----------------------------- Closed