Feel the thrill of powerful bass with the innovative 12-inch Alpine Halo enclosure featuring ProLink™ technology and the next-generation S-Series subwoofer.

Drawing inspiration from the Alpine Halo displays, these subwoofer enclosures feature distinctive curved edges accented by a sleek silver trim and a front baffle, creating a seamlessly matching system aesthetic. Built with sturdy, 3/4” MDF construction and covered in a premium black carpet, these enclosures not only provide durability but give the impression of a custom look, without the custom work.

Alpine’s unique ProLink™ technology was designed with the sound system builder in mind. ProLink™ allows more flexibility in both power and price to start with a single subwoofer enclosure and add an additional subwoofer using a Linking Kit (sold separately) to link two enclosures together to create a dual system when more bass is desired.
The enclosures come preloaded with the 2nd-Gen R-Series Subwoofers with larger, double-stacked magnets that contribute more motor force for deeper bass and tighter bass control from the subwoofer cone compared to the previous generation. An integrated Faraday ring minimizes distortion for cleaner bass output. A Kevlar-treated cone ensures durability in the subwoofer for reliable performance, even at high volumes.
The 2nd-Gen R-Series Subwoofers contain Alpine’s High Amplitude Multi-Roll (HAMR) Surround Technology. This rubber surround allows the subwoofer cone to efficiently move air while staying cool, which also contributes to increased output from the subwoofers. This technology allows for 20mm of total cone excursion and motion that creates incredible accuracy from the subwoofer.
| Loaded Enclosure Specs | |
|---|---|
| Brand | Alpine |
| Woofer Size | 10" |
| Woofer Quantity | 1 |
| Woofer Material | Kevlar Reinforced Pulp |
| Enclosure Type | Ported |
| Enclosure Color | Black With Silver Highlights |
| Enclosure Width | 16" |
| Enclosure Height | 13" |
| Enclosure Depth | 15" |
| Power Handling RMS | 750W / 2250W MAX |
| Frequency Response | 26Hz-200Hz |
| Final Impedance | 2 ohm |
| System Type | Single 10" Loaded Ported Enclosure |
| Powered | No |
Mon-Fri --------------------------- 9am - 5pm
Sat ----------------------------- 10am - 3pm
Sun ----------------------------- Closed