With an ultra-shallow enclosure design and powerful sound output, the 12” S-Series Shallow Preloaded Subwoofer Enclosures give you the best of both worlds in size and sound.

Alpine’s 12” S-Series Shallow Preloaded Subwoofer Enclosure measures at a minimal 5.25” deep to deliver clean and reliable bass performance in most vehicle applications.

The SS-SB12 features a 2” voice coil inside of a lightweight yet powerful neodymium magnet for up to 300W RMS of power handling. This combined with a front-mounted magnet motor allows the enclosure to have an extremely shallow footprint while maintaining powerful bass performance.
Alpine’s Gen2 DD-Linear Magnetic Circuit technology, a compact and efficient dual-gap voice coil structure, allows for better control over the motor, resulting in 22mm of peak-to-peak linear excursion for maximized output.
Four adjustable, foam-padded steel mounting brackets allow for flexible installation in many areas and vehicle types, while the foam reduces vibration during play for optimized performance.
| Loaded Enclosure Specs | |
|---|---|
| Brand | Alpine |
| Woofer Size | 12" |
| Woofer Quantity | 1 |
| Woofer Material | Carbon Fiber / Poly Propylene |
| Enclosure Type | Sealed |
| Enclosure Color | Black With Silver Highlights |
| Enclosure Width | 22" |
| Enclosure Height | 5.25" |
| Enclosure Depth | 13" |
| Power Handling RMS | 300W / 900W MAX |
| Frequency Response | 30Hz-200Hz |
| Final Impedance | 2 ohm |
| System Type | Single 12" Loaded Shallow Enclosure |
| Powered | No |
Mon-Fri --------------------------- 9am - 5pm
Sat ----------------------------- 10am - 3pm
Sun ----------------------------- Closed